PIRKITE INTERNETU

Ką daryti, jei vaikas turi antsvorio?

Patalpinta: 2013-05-31

Antsvorio turintiems suaugusiems dalyti patarimus paprasta – tereikia šiek tiek valios, pakeisti mitybos įpročius ir pradėti sportuoti. Tačiau ką daryti, jei antsvoris kamuoja vaiką? Pataria dietologė Daiva Pipiraitė.

Antsvorio turintiems suaugusiems dalyti patarimus paprasta – tereikia šiek tiek valios, pakeisti mitybos įpročius ir pradėti sportuoti. Tačiau ką daryti, jei antsvoris kamuoja vaiką? Pataria dietologė Daiva Pipiraitė.

Vaikų antsvoris tampa vis dažnesne problema. Skaičiuojama, kad Lietuvoje tuo skundžiasi kas penktas paauglys, antsvoris vis dažnesnis ir tarp dar jaunesnių vaikų.

Kartais į vaiko antsvorį numojama ranka – išaugs. Iš tiesų, kartais prisidėję papildomi kilogramai gali būti susiję su augimo procesais. Pavyzdžiui, būdinga, kad šiek tiek pastambėja apie 6–7 metų vaikai. Vėliau, brendimo metu, organizme vykstant pokyčiams, kai kurie paaugliai taip pat gali priaugti keletą kilogramų. Tačiau svarbu atskirti, kada tai gali pradėti virsti problema. Laiku nepradėjus jos spręsti, nutukimas gali išlikti ir užaugus.

Kaltas ir užkandžiavimas

Tiek norint išvengti antsvorio, tiek bandant jo atsikratyti, pirmiausia, be abejo, svarbu stebėti vaiko mitybos įpročius. Net jei didžiąją dienos dalį praleidžiate darbe, turite žinoti ką, kada ir kiek jūsų vaikas valgo.

Itin dažnai antsvorio priežastimi tampa dažnas vaikų ir paauglių užkandžiavimas, o tarp šių užkandžių vyrauja bandelės, saldumynai ar bulvių traškučiai. Be to, kartais būtent užkandžiai ir sudaro didžiąją per dieną gaunamo maisto dalį, o reguliarių didesnių valgymų išvengiama.

Tokius įpročius visa šeima turi keisti drauge. Labai svarbu valgyti reguliariai, nustatytu laiku, o ne tada, kai tam atsiranda laiko, tačiau tiesiog pasakyti vaikui, kad toks mitybos būdas teisingesnis, nepakaks. Kur kas veiksmingesnis būdas – visai šeimai grįžti prie bendro valgymo tradicijos ir kartu sėsti bent prie pusryčių ir vakarienės stalo.

Būtinas šeimos palaikymas

Būtent bendri valgymai – geriausia vieta parodyti pavyzdį ir formuoti teisingus vaiko mitybos įpročius. Be to, reguliariai maitinantis mažėja poreikis užkandžiauti. Toks teisingos mitybos pavyzdys pirmiausia turi prasidėti nuo tėvų – nieko nebus, jei vaikui liepsite graužti morkas, o patys tuo metu kabinsite ledus. 

Planuojant dietą antsvorio turinčiam vaikui pirmiausia patariama pašalinti iš valgiaraščio mažiausiai naudingus produktus – saldumynus, greitus užkandžius, saldžius gazuotus gėrimus. Atimti iš vaiko saldainį nėra taip lengva, tačiau nuo pat mažens turėtų būti ugdomas požiūris, kad tokie produktai yra tam tikra prabanga, kurią galima sau leisti tik kartais, tačiau negalima mėgautis kasdien.

Būtina užtikrinti, kad vaikas kasdien gautų visų jam būtinų maisto medžiagų. Tai reiškia, kad teks kruopščiai peržiūrėti visos šeimos valgiaraštį ir galbūt pradėti kruopščiau rinktis ruošiamą maistą.

Taip pat svarbu skatinti ir didesnį vaiko fizinį aktyvumą: galbūt septynmečio ir nesudominsite mankšta, tačiau raginkite jį verčiau daugiau laiko praleisti lauke, pavyzdžiui, spardant kamuolį, nei žaidžiant kompiuteriu.

Nuotrauka paimta iš kidpress.gr