PIRKITE INTERNETU

Ruošiamės mokyklai

Patalpinta: 2013-01-30

Kuprinė, sportinė apranga, rašikliai ir liniuotės, vyresniems - žadėtas kompiuteris, madingų drabužių eilutė ar uniforma - rūpesčiai, užgulantys visų tėvelių, besiruošiančių dar vienai (o ypač - pirmajai) mokslo metų pradžiai, pečius. Gerokai anksčiau vertėtų susirūpinti kitu, daug svarbesniu darbu - profilaktiniu vaiko sveikatos patikrinimu.

Kuprinė, sportinė apranga, rašikliai ir liniuotės, vyresniems -  žadėtas kompiuteris, madingų drabužių eilutė ar uniforma - rūpesčiai, užgulantys visų tėvelių, besiruošiančių dar vienai (o ypač - pirmajai) mokslo metų pradžiai, pečius. Labai suskubus,  šiuos pirkinius įsigyti galima ir visai prieš pat rugsėjo pirmąją. Tuo tarpu gerokai anksčiau vertėtų susirūpinti kitu, daug svarbesniu darbu - profilaktiniu vaiko sveikatos patikrinimu, kurio pažymas mokymo įstaigos kasmet prašo pristatyti iki rugsėjo vidurio.

Tačiau pažyma - tik formalumas, daug svarbiau šio, kasmetinio patikrinimo pagalba užkirsti kelią galimoms didesnėms sveikatos bėdoms. Per profilaktinį sveikatos patikrinimą šeimos gydytojas ar gydytojas pediatras įvertina vaiko sveikatos būklę, jis turi galimybę anksčiau nei tėvai pastebėti pirmuosius nedidelius defektus. Juk, jei vaikas niekuo nesiskundžia, o per vasarą atrodo gerokai paaugęs, įdegęs ir sustiprėjęs, dar nereiškia, kad jis auga visiškai sveikas.

Kas atliekama profilaktinio patikrinimo metu?
Gydytojas įvertina vaiko ūgį, svorį, kraujo spaudimą, klausą, regėjimą, kvėpavimo, kraujotakos, kitų organų bei jų sistemų būklę. Prireikus, pacientą siunčia konsultuotis pas gydytojus specialistus. Dantų būklę įvertinti turėtų gydytojas odontologas.
Praėjus patikrinimą, visos pažymos grafos turėtų būti užpildytos,  nustatyta, kokią fizinio pajėgumo grupę mokinys galės lankyti, tai pat išdėstytos rekomendacijos, jei mokinys turi sveikatos sutrikimų: dėl fizinio krūvio, dėl mitybos, dėl regos, vengtinų alergenų ir panašiai.

Kokie vaikų sveikatos sutrikimai pastebimi dažniausiai?
Visoje šalyje veikiantys sveikatos biurai, analizuodami praėjusių metų patikrinimų rezultatus, pastebi, kad didžiausios mokinių sveikatos problemos 2011 metais buvo skeleto ir raumenų sutrikimai. Specialistai atkreipia dėmesį, kad daugelis vaikų mažai juda, daug laiko praleidžia prie kompiuterių, televizorių. Tarp ydingos moksleivių laikysenos priežasčių - ir knygų prikrauti krepšiai, nepatogūs suolai. Taip pat kasmet daugėja vaikų, kuriems reikalinga regos korekcija, paauglius dažnai kamuoja mitybos problemos.
Kiek laiko galioja vaiko sveikatos pažyma?
Profilaktinio patikrinimo pažymos galioja visus metus, todėl, jei sveikata buvo tikrinama mokslo metų laikotarpyje ir nebuvo nustatyta sveikatos sutrikimų, o vaikas prieš mokyklą jaučiasi gerai, galioja prieš pusmetį ar anksčiau gydytojo išrašyta pažyma.

Kuo turėtų pasirūpinti tėveliai?

Dantukais:
- Verta pasidomėti galimybe įstaigose, sudariusiose sutartį su teritorinėmis ligonių kasomis, vykdoma 6-14 metų vaikų krūminių dantų dengimo silantais programa. Specialiomis medžiagomis padengiamos sveikų krūminių dantų kramtomųjų paviršių vagelės ir taip neleidžiama susidaryti ėduoniui. Rekomenduojama procedūrą atlikti vos išdygus krūminiams dantims, nes pirmuosius metus jie yra patys neatspariausi.
- Nauja, maloniai kvepianti dantų pasta ar dailus šepetėlis mažesniuosius paskatins net ir tamsų žiemos rytą prieš pamokas skirti laiko dantukams.

Užkrečiamų ligų prevencija:
- Pirmaisiais gyvenimo metais vakcinų sudarytas imunitetas silpsta, todėl 6-7 metų vaikai, prieš pradėdami lankyti mokyklą, pakartotinai skiepijami nuo difterijos, stabligės, kokliušo, poliomielito, tymų, raudonukės ir epideminio parotito, taip pat atliekamas tuberkulino mėginys, kuris padeda nustatyti užsikrėtimo lygį tuberkuliozės mikobakterijomis. Į Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių įtrauktas ir 15-16 metų paauglių pakartotinis skiepijimas nuo difterijos ir stabligės.
- Nuo mažiau pavojingų, bet itin įkyrių šaltojo sezono ligų saugotis pradėkite jau vasarą -vaikams dažniau pasiūlykite vaisių ir daržovių, o trūkstamų medžiagų atsargas papildykite maisto papildais ir vitaminais. Stiprus imunitetas suformuojamas tik ilgainiui!

Akimis:
- Daugiau gryno oro, aktyvaus laisvalaikio ir sporto! Juk tai - paskutinės atostogų dienos, kompiuteris ir televizorius tegu palaukia niūrių žiemos vakarų. Įvairių šalių mokslininkų atlikti tyrimai ne kartą parodė, kad dažnas aktyvumas lauke neabejotinai susijęs su mažesniu trumparegystės dažniu. Ištirta, kad kiekviena papildoma gryname ore praleista valanda per savaitę net 2 proc. sumažina regėjimo problemų, ypatingai trumparegystės, riziką. Kaip teigia ekspertai, svarbiausias veiksnys, kodėl būnant gryname ore gerėja rega - natūrali šviesa ir galimybė žiūrėti į toliau esančius objektus.
- Kai kuriuose tyrimuose stebėta mitybos įtaka akies odenos silpnumui - nustatyta, kad vitaminų C, D trūkumas, ypač gausus termiškai apdoroto maisto bei cukraus vartojimas susijęs su trumparegystės progresavimu.

Nuotrauka paimta iš trafficlogix.com